być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300). W związku z tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii producenci zostali zobowiązani do bardziej wydajnych układów chłodzących, co zmniejszy zużycie czynnika. W Europie samochody od 2011 roku miały być wyposażone w układy klimatyzacji, w których czynnik R134a miał zostać zastąpiony nowym, o indeksie GWP niższym niż 150. Koncerny motoryzacyjne zwlekały z wprowadzeniem nowych regulacji, ostatecznie weszły one w życie w 2014 roku. W Europie stosowane są czynniki HFO1234yf (tetrafluoropropen: zbliżona charakterystyka termodynamiczna, indeks GWP=4) lub R744 (dwutlenek węgla, indeks GWP=1).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja
Klimatyzacja – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Klimatyzacja w domu przez wiele osób uważana jest za fanaberię – w końcu lato w Polsce nie zawsze jest ciepłe. Zastanawiając się nad taką inwestycją warto jednak pamiętać, że dobry klimatyzator nie tylko zapewni przyjemny chłód podczas upałów, ale również może częściowo oczyszczać powietrze ze szkodliwych cząsteczek i alergenów, co będzie miało duże znaczenie dla alergików, osób cierpiących z powodu astmy czy choroby płuc oraz rodzin z małymi dziećmi. Właśnie z tych powodów warto zastanowić się nad inwestycja w wysokiej klasy urządzenia do klimatyzacji. Pamiętajmy też, aby ich montaż zlecić fachowcom z odpowiednim doświadczeniem – w ten sposób zyskamy pewność, że klimatyzacja będzie działać bez zarzutów.
Gdzie powinien znajdować się klimatyzator w domu?
Klimatyzacja w mieszkaniu to świetne rozwiązanie, jeśli nasze okna wychodzą na południe, co dodatkowo nagrzewa dom podczas upałów. Oczywiście na taką instalację mogą zdecydować się również osoby, które po prostu chciałyby cieszyć się chłodnym powietrzem podczas gorących dni. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania klimatyzatora ma z całą pewnością miejsce jego montażu. Wokół urządzenia powinna znajdować się wolna przestrzeń, a sam klimatyzator powinien być zamontowany w taki sposób, aby podczas jego serwisu fachowcy mieli do niego łatwy dostęp. Najczęściej taki sprzęt umieszcza się pod sufitem dbając o to, aby nadmuch chłodnego powietrza nie był skierowany na kanapę, fotel czy inne często używane meble.